دسته بندی:مطالعه موردی

مطالعه موردی کاربرد تحلیل داده‌های عظیم در صنعت خرده‌فروشی

تسکو: چگونه یک غول خرده فروشی با تحلیل داده‌های عظیم خرید مواد غذایی را متحول کرده است. تسکو بزرگترین خرده فروش مواد غذایی در انگلیس است و مدت‌هاست که در استفاده از فناوری و داده پیشگام است. این فروشگاه زنجیره‌ای یکی از اولین زنجیره‌های سوپرمارکت بود که فعالیت سیستم مشتری را از طریق سیستم کارت وفاداری خود ردیابی کرده و با موفقیت شرایط را به گونه‌ای مدیریت کرد که رفته رفته فعالیت خود را به خرده فروشی آنلاین منتقل کرد.

مطالعه موردی کاربرد عظیم‌داده در دولت آمریکا

اداره کردن قدرت اقتصادی برتر دنیا و جمعیت 300 میلیونی امریکا، تلاش و منابع فراوانی لازم دارد و حکومت فدرال آمریکا در خصوص یکایک جنبه‌های زندگی شهروندان مسئولیت دارد؛ مسئولیتی که بین بازوهای مختلف دولت که هر کدام داده‌های سنتی خود را دارند، تقسیم شده و اهمیت و الزام اشتراک‌گذاری داده‌ها بین بخش‌های مختلف را برای انجام عملیات تحلیل داده فوق سریع و تکنیک‌های دقیق مانیتورینگ داده‌ها نشان می‌دهد.

کاربردهای تحلیل عظیم‌داده در صنعت تلکام

یکی از صنایع مهمی که همیشه با حجم عظیمی از داده‌ها و تحلیل آنها سروکار دارد مخابرات و بخصوص اپراتورهای موبایل می‌باشند. این بخش قصد داریم به معرفی دو مورد از کاربردهای عظیم‌داده در اپراتورهای موبایل بپردازیم.

کاربرد عظیم‌داده در صنعت سلامت

عظیم‌داده باعث ایجاد هیجان زیادی در صنایع مختلف، از جمله مراقبت‌های بهداشتی شده است. در دهه‌های گذشته فناوری‌های بسیاری به کمک پزشکان آمده و با هدف ترکیب و تقاطع اطلاعات و استنتاج در بازه اطلاعاتی وسیع‌تر سعی دارد تشخیص و درمان را هرچه دقیق‌تر و سریع‌تر نماید. علاوه بر این، با استفاده گسترده از رسانه‌های اجتماعی و اینترنت اشیا، تجزیه و تحلیل عظیم‌داده توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است.

کاربرد تحلیل عظیم‌داده در حوزه گردشگری و توریست (مطالعه موردی: Airbnb)

شرکت Airbnb در واقع وبسایتی است که در سال 2008 ایجاد شده است و مسافران را به محل‌های اقامت وصل می‌کند. این شرکت داده‌های زیادی از عادت‌های تعطیلاتی مردم تا ترجیحات اقامتی آنها را جمع‌آوری می‌کند. در این پست به بررسی تاثیر تحلیل عظیم‌داده بر این کسب‌وکار خواهیم پرداخت.

نقش عظیم داده در باغ وحش و حفاظت از حیوانات

به طور سنتی، اکثر کارهای حفاظت شده، انجام کارهای میدانی توسط متخصصان زیست شناسی و سایر دانشمندان با ردیابی دستی حرکت جمعیت حیوانات و یا گسترش پوشش گیاهی با استفاده از دستگاه های ردیابی یا چشمانشان می باشد. اما، با افزایش پیچیدگی تکنولوژی جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل، همراه با ضرورت فزاینده فوری برای نجات تعداد زیادی از گونه های در حال انقراض، روش های جدید برای کمک به نظارت و ردیابی حیات وحش به طور مداوم در حال توسعه هستند.

کاربرد عظیم داده‌ها در موسیقی: Next Big Sound

در سال  2009 جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه Northwestern آمریکا به هدایت Alex White با جمع آوری داده‌های همه هنرمندان موسیقی در دنیا شروع کردند. آنها از طریق مصورسازی، داده های متنی و ارسال ایمیل‌های دوستانه میخواهند سواد داده‌ای را افزایش داده و اهمیت آن را به هنرمندان نشان دهند.

مطالعه کاربردهای تحلیل عظیم داده در بانک ING

گروه ING (International Netherlands Group) یک شرکت چندملیتی در عرصه بانکداری و خدمات مالی است که با حدود 50هزار کارمند در بیش از 40 کشور جهان فعالیت می‌کند و در رتبه‌بندی معتبر DJSI جزو رهبران و پیشتازان این صنعت به حساب می‌آید

کاربرد عظیم‌داده در صنعت حمل و نقل (مطالعه موردی: شبکه حمل و نقل لندن TfL)

TfL (Transport for London)  ناظر بر شبکه‌ای از اتوبوس‌ها و قطارها، تاکسی‌ها، راه‌ها، مسیرهای مربوط به دوچرخه، پیاده‌روها و حتی کشتی‌ها که روزانه توسط میلیون‌ها نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌باشد. اداره این شبکه وسیع، که در زندگی بسیاری از افراد در یکی از شلوغ‌ترین شهرهای دنیا حیاتی می‌باشد، دسترسی TfL به حجم بالایی از داده‌ها را امکان‌پذیر ساخته است و این شرکت اکنون تجزیه و تحلیل عظیم‌داده (Big Data analytics) را به طور گسترده‌ای به کار می‌گیرد.

کاربرد تحلیل عظیم داده در صنعت مخابرات (مطالعه موردی شرکت Sprint)

اپراتورهای موبایل دسترسی به ثروتی منحصر به فرد از داده‌های حاوی بینش در خصوص مشتریان دارند که می‌تواند تبلیغات را مرتبط تر و کارآمدتر سازد. شرکت Sprint در سال 2012، شرکت تابعه PinsightMedia را با هدف استفاده از منابع داده برای بخش‌بندی مخاطبان جهت استفاده در پلتفرم‌های تبلیغات هدفمند موبایل تاسیس نمود.

طراحی توسط ب.علی‌میرزایی